1. 2. 2012

Zatímco desítky jiných měst v ČR začaly mohutně vytlačovat vyhláškami herny ze svých ulic, ve Vsetíně mohou být provozovatelé hracích automatů klidní. „Zastupitelé schválili vyhlášku, která automaty reálně nijak neomezí. Občané tak budou bohužel muset počkat na další volební období, než bude možné s automaty něco opravdu udělat,“ uvedl předseda Strany zelených ve Vsetíně Michal Berg.

Pro schválení vyhlášky bylo 13 z 18 hlasujících zastupitelů, což bylo o jeden hlas více, než je minimální počet. Většina zastupitelů přistoupila na argumenty vedení města, ze kterých byla zjevná snaha herny nezakazovat, protože to ‚problém nevyřeší‘. „Tuto argumentaci nejde přijmout. Téměř všechny země Evropy automaty mimo přísně kontrolovaná kasina zakázaly a dobře ví proč. Pokud by tím problémy nevyřešily, určtě by neměly důvod takto postupovat,“ uvedl Michal Berg. „Argumentovat názorem senátora Kubery – ‚po kom půjdeme příště, až zrušíme automaty‘ – je zcestné. Je evidentní, že rušení heren není žádný hysterický hon, ale snaha řešit problém, na který upozorňují nejen odborníci, ale jako jeden z problémů města jej označují i jeho občané,“ dodal.

Hlavní výtky Strany zelených Vsetín proti přijaté vyhlášce:

  • Odkládá regulaci až na rok 2015, přitom je možné regulovat automaty bez odkladu. Není pravda, že města, která automaty zrušila bez odkladu, čelí žalobám, není pro to právní důvod.
  • Oproti doposud platné vyhlášce zmírňuje podmíky pro umístění herny – ty mohou být v blízkosti zdravotnických zařízení, soudu, nebo knihovny. Zůstává poze omezení u škol. Herna tak zůstane i u knihovny nebo soudu.
  • Ve městě zůstane i po regulaci 32 heren, ve kterých může být až 180 automatů. Naproti tomu srovnatelná města Kroměříž, Český Krumlov nebo Havířov zrušily automaty úplně.

Vedení města konstatovalo, že bude problém dál sledovat a analyzovat dopady vyhlášky. Také padl argument, že při fyzických kontrolách v hernách se v nich nepohybovalo mnoho lidí. „Nejde o to, kolik lidí kde konkrétně bylo, to je naprosto nerelevantní. Pokud jde na automatu prohrát desetitisíce za noc, tak může být v herně i jeden člověk a způsobí to velké problémy. Podle odborníků jeden gambler negativně ovlivňuje deset až patnáct dalších lidí,“ dodal Michal Berg.

Město Vsetín počítá s příjmy z automatů ve svém rozpočtu, ačkoli není po změnách zákona zatím vůbec jasné, kolik korun z nich bude mít. Podle odhadů se může jednat od 5 (odhad města) až po neuvěřitelných 21 milionů (odhad ministerstva financí).