8. 10. 2012

Na jaře letošního roku přijalo město Vsetín vyhlášku, která má za cíl regulovat hrací automty ve městě. Strana zelených upozorňovala, že přijatá podoba vyhlášky hazard téměř nijak neomezuje. Jak se navíc nyní prokázalo, údajný odborník na hazard Petr Verosta, který s městem na vypracování zmíněné vyhlášky spolupracoval, dostával skrze svůj nadační fond Essentia štědré příspěvky od hazardních firem. Podle Hospodářských novin obdržel nejméně 1.7 milionu korun. Je tak více než jasné, že se nejednalo o nestranného odborníka, ale o lobbistu provozovatelů hracích automatů.

Na případ Nadačního fondu Essentia upozornily Hospodářské noviny jen dva dny potom, co na konferenci věnované hazardu představil Petr Verosta jím zpracovanou studii, podle které nepředstavují hrací automaty v Česku tak výrazný problém, jak se doposud myslelo. Informace, že Verosta, který dříve opravdu vyvíjel aktvity proti hazardu, je placen z odvodů hazardních firem, však tuto studii staví do úplně jiného světla.

Na podezření, že Petr Verosta hájí zájmy hazardích firem, jsme upozornili místostarostku Othovou již v říjnu loňského roku. Přesto s ním město dál pracovalo na přípravě vyhlášky. Tu pak zastupitelé přijali v podobě, která nepředstavuje žádnou reálnou regulaci hazardu v ulicích Vsetína.

Na realitu nebezpečí hracích automatů (závislosti, dluhy, rozpady rodin, sebevraždy atd.) dlouhodobě upozorňují skutečně nezávislé organizace: Brnění, Občané proti hazardu, Transparency international a další. Strana zelených Vsetín vyzvala všechny zastupitele města Vsetína, aby připravili novou vyhlášku, která bude hrací automaty účinně regulovat. Na její přípravě se pak v žádném případě nesmí podílet zástupci hazardních firem ani lidé z okolí pana Verosty.

Michal Berg, předseda Strany zelených Vsetín

Podpořte naše kandidáty v krajských volbých 12. a 13. října. Program i kompletní kandidátku najdete na www.zeleni-zlinsko.cz